Wings of Destiny
Για τους νέους χρήστες:
Για να δείτε την δουλειά μας θα πρέπει να είσαστε μέλη. Για να γίνετε μέλη πατήστε register.
Όταν κάνετε νέο account πρέπει να το ενεργοποιήσετε από το μήνυμα που έρχεται στο e-mail σας αλλιώς δεν ισχύει το account σας!
Wings of Destiny
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

+3
King Syaoran
ange-chan1993
KouSeiya
7 posters

Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by KouSeiya Fri May 11, 2012 3:30 pm

Ένα θέμα που με απασχολεί αρκετό καιρό. Ποιά είναι η γνώμη σας όσον αφορα την "αντιγραφη" που δεχονται οι εικονες απο αγαπημένα ανιμε αλλα γενικα καθε εικονα τεχνης;
Ακολουθει ένα παραδειγμα:
Spoiler:
Θα ήθελα να ακουσω την αποψη σας για το θέμα της αντιγραφης ποζας.
KouSeiya
KouSeiya
Royal Guard
Royal Guard

Number of posts : 242
Age : 31
Registration date : 2009-01-23

https://www.youtube.com/user/FinalFantasyDream14

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by ange-chan1993 Fri May 11, 2012 10:34 pm

ok se genikes grammes den einai swsto na antigrafeis kati xwris na exeis adeia!!!! omws an 8aumazeis kati kai sou aresei giati na mh dokimaseis na to kaneis ean mporeis kai o idios!!?? kati san test ikanotitwn xD ok h posa alla na mhn einai kai o idios hrwas mporei o ka8enas na dokimasei mia poza pou ton empneei apo mia eikona isws xwris na antigrafei e3oloklhrou to prototupo kai na to anevazei as dokimasei as pume gia paradeigma mia poza apo ena anime p eide se ena allo ayto nai einai dhmiourgiko to na kaneis plhrhs antigrafh e enta3ei tote oxi paei polu!!!!
ange-chan1993
ange-chan1993
Royal Guard
Royal Guard

Number of posts : 544
Age : 30
Location : psara
Registration date : 2011-11-12

https://www.youtube.com/user/TsukinoPrincess1993

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by King Syaoran Fri May 11, 2012 10:40 pm

Εμένα μου αρέσει να παίρνω χαρακτηριστικά από πολλές φωτογραφίες και να τις κάνω 1.
Πιστεύω ότι το vector είναι τέχνη και δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να το κάνει.
Άλλωστε ψωφάω για κολάζ, και πραγματικά στις περισσότερες φωτογραφίες υπάρχουν πράγματα που δε μου αρέσουν. Έχω τη δυνατότητα να τα κάνω όπως μου αρέσουν γιατί υπάρχει το vector.
+1 στο vector και κολάζ.

Αυτό όμως που είναι απαράδεκτο είναι να παίρνεις λεφτά από 1 βέκτορ.
King Syaoran
King Syaoran
Admin
Admin

Number of posts : 1244
Age : 37
Location : Ελλάδα,Κοζάνη
Registration date : 2008-12-14

http://www.sailormoon.gr

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by KouSeiya Fri May 11, 2012 10:52 pm

Ange-chan αυτο ειναι που ονομαζεται eyeballing και ταυτοχρονα reference. Είναι όντως καλο γιατι μαθαινεις τις αναλογιες, καλυτερα την ανατομια του σωματος και γενικα το σχεδιο σου ανεβαινει σταδιο σιγα σιγα. Ειναι καλο να γινεται, αρκει τα σχεδια να μενουν σε προσωπικη χρηση και οχι για πωληση/ commissions.

Syaoran θα συμφωνησω. Το βεκτορ ειναι τεχνη και δεν μπορει να γινει απο τον καθενα, χρειαζεται χρονο και εξασκηση για να βγει καλο και αναλογο με τις προτιμησεις.
Το θεμα της πληρωμης ηταν που χτυπησε το καμπανακι.
KouSeiya
KouSeiya
Royal Guard
Royal Guard

Number of posts : 242
Age : 31
Registration date : 2009-01-23

https://www.youtube.com/user/FinalFantasyDream14

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by ange-chan1993 Fri May 11, 2012 11:12 pm

enoeitai pws oxi gia polhsh pros 8eou!!!!! na exoume kai ligh tsipa!!!
ange-chan1993
ange-chan1993
Royal Guard
Royal Guard

Number of posts : 544
Age : 30
Location : psara
Registration date : 2011-11-12

https://www.youtube.com/user/TsukinoPrincess1993

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by King Syaoran Sat May 12, 2012 3:49 pm

Π.χ. η υπογραφή μου είναι vectors από την επίθεση της Σούπερ Σέιλορ Μουν στη σειρά, στην ταινία, και 2 εικόνες από κάτι εξώφυλλα στα lazerdiscs.
Από κει και πέρα το χρωμάτισα όπως μου άρεσε εμένα και διόρθωσα κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν στους σχεδιαστές της ΤΟΕΙ.
Smile Όπως είπα το vector είναι τέχνη.

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; 79132621
Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; 33368690
Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; 13808659
Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; 17073093
Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; 16220080

Και δεν το έχω τελειώσει ακόμη Wink
King Syaoran
King Syaoran
Admin
Admin

Number of posts : 1244
Age : 37
Location : Ελλάδα,Κοζάνη
Registration date : 2008-12-14

http://www.sailormoon.gr

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by Usako Sun May 13, 2012 9:27 pm

εμενα μαρεσουν οι φωτογραφιες που ειναι ολες μαζι, οπως αυτη που ανεβασε ο King Syaoran γιατι κανουν τελεια wallpapers, οποτε ναι ειμαι υπερ Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; 253468018
Usako
Usako
Royal Guard
Royal Guard

Number of posts : 319
Age : 33
Location : Thessaloniki
Registration date : 2009-03-14

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by vanakita Sun Nov 24, 2013 11:50 pm

Αυτό το τόπικ μου θυμίζει εκείνο τον Ιταλό που "σχεδιασε" επίσημα covers για τα προιόντα τις Toei, το σχεδίασε σε εισαγωγικά γιατι τα περισσότερα ήταν βέκτορες του υπεροχου έργου της Ikuko itoh.

Θαυμάστε ένα απο τα fanart του:
Spoiler:

Τι μας μαθαίνει ο αγαπητός Marco Albiero? Αντιγράψτε πόζες και στυλ ζωγραφικής λέγοντας οτι το κάνετε μη κερδοσκοπικά, αγνοήστε όλες τις προειδοποιήσεις οτι η καρμπον αντιγραφή τέχνης είναι παράνομη αν δεν αναφέρεις τον δημιουργό της αρχικής εικόνας και περιμένετε το ανιμε που αντιγράφετε να εκδωθεί στα 20α του γενεθλια, ώστε η Toei να σας παραγγείλει merchandising covers.

Ωραίο παράδειγμα. Και το κυριότερο; κραταει μακριά τα Τρολ και τους Cyberbullies. :Sarcasm:
vanakita
vanakita
Moonlight Knight
Moonlight Knight

Number of posts : 114
Age : 34
Location : PcHarddrive
Registration date : 2012-11-19

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by Queen Nehelenia Mon Nov 25, 2013 9:35 am

Ποιος σου είπε πως οι Ιταλοί δεν έχουν αγοράσει όλα τα πνευματικά δικαιώματα για όλα αυτά; Η Ιταλία είναι μια από τις πρώτες χώρες που έδειξαν (νόμιμα) την σέιλορ μουν και έχει ένα από τα μεγαλύτερα fandom. Από πάντα κάνανε κινήσεις σαν αυτές αγοράζοντας τα πνευματικά δικαιώματα από την ΤΟΕΙ για να βγάλουν τα δικά τους προϊόντα. Δεν μπορείς να μιλάς για κλοπή από την στιγμή που κάποιος αγοράζει τα δικαιώματα....

Τώρα το θέμα του fanart... Δεν υπάρχει άνθρωπος που να κάνει fanart και να μην καταπατάει πνευματικά δικαιώματα. Είτε κάνει παρτιτούρα (μάθαμε και το trace..) είτε κάνει vector είτε έχει αποκλειστικά το δικό τού στιλ. Οι εταιρίες αγαπάνε όμως τα fanart και δεν έχουν πρόβλημα με αυτά. Εσύ γιατί έχεις;

Από εκεί και πέρα ναι μπορεί να κρίνεις κάποιον για την τεχνική του και ίσος να αποδοκιμάσεις αυτόν που κάνει πατιτούρα, να θαυμάσεις ένα ωραίο vector ή α συγχαρείς κάποιον που έχει το δικό του μοναδικό στιλ κτλ Όλα αυτά όμως είναι στην δική σου κρίση, είναι δική σου (δική μου, δική του κτλ) άποψη και δεν σημαίνει με τίποτα πως αυτό μπορείς να το περάσεις σαν κανόνα.

Θα συμφωνήσω με τον Red καλά όλα τα fan works αρκεί να μην βγάζει λεφτά κάποιος από αυτό χωρίς να έχει αγοράσει τα πνευματικά δικαιώματα.

Ας μην ξεχνάμε, όπως είδαμε και σε ανάλογο τοπικ πριν από μερικές μέρες, πως ακόμα και η δημιουργός αυτής τις σειράς, τις έχει κάνει τις αντιγραφούλες της.


Last edited by Queen Nehelenia on Mon Nov 25, 2013 9:54 am; edited 2 times in total
Queen Nehelenia
Queen Nehelenia
Admin
Admin

Number of posts : 1200
Age : 38
Location : Kozani
Registration date : 2008-12-14

http://wingsofdestiny.net46.net

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by King Syaoran Mon Nov 25, 2013 9:45 am

1. Η Ιταλική ΕΤΑΙΡΙΑ είναι ΕΤΑΙΡΙΑ και αγοράζει πνευματικά δικαιώματα για τα πάντα ως 1 πακέτο για να χρησιμοποιήσει τα σχέδια και τα χρώματα οπότε δεν μπορείς να μιλάς για κλοπή γιατί είναι αγορασμένα.
2. Τα λεγόμενα cels που είναι το αρχικό στίγμα του ανιμέισον πουλήθηκαν με ΛΕΦΤΑ και οι σχεδιαστές ΔΕΝ έχουν καν πλέον τα πνευματικά δικαιώματα. Τα πούλησαν μάλιστα σε τόσο εξευτελιστικές τιμές (κάτω των 1000 € που καταλαβαίνεις πόση σημασία έδιναν στα σχέδια που έκαναν με το κιλό.
Αυτό σημαίνει ότι π.χ. εγώ που έχω 1 cel της τιάρας μπορώ να το βάψω πράσινο, να κάνω τη Σέιλορ Μουν με μαύρα μάτια, να προσθέσω φρύδια, να τη βάλω να κρατάει 1 μπανάνα. Στνν τελική όλα αυτά πουλιούνται ΧΩΡΙΣ υπογραφή γιατί φτιάχνονται με το κιλό.
3. Έτσι κι αλλιώς κάποιος σχεδιαστής βασικός (key) έχει τη βασική ιδέα και οι υπόλοιποι αντιγράφουν την ιδέα του, ή όπως λες κι εσύ οι υπόλοιποι σχεδιαστές ΚΛΕΒΟΥΝ την ιδέα του, οπότε θολώνουν τα όρια μεταξύ κλοπής και αντιγραφής.
4.Το να έχεις έμπνευση ως σημείο αναφοράς κάτι δεν είναι κακό. Ειδικά αν προσπαθείς να μεταφέρεις τα σχέδια του manga στο άνιμε πρέπει να αλλάξουν τελείως και αυτό έκανε το παιδί στην πιο πάνω φωτογραφία.
5. Π.Χ. το sailormoon.gr είναι η μεγαλύτερη ελληνική κοινότητα στην Ελλάδα για Σέιλορ Μουν. Αν ζωγράφιζα με διαφορετικό στυλ ζωγραφικής θα ήταν Σέιλορ Μουν άνιμε; ΟΧΙ. Οπότε εκ των προτέρων είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσεις την ίδια τεχνική για να μοιάζουν στο άνιμε αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά στο σάιτ
6. Τα πάντα είναι κλοπή. Ακόμα και το άνιμε είναι κλοπή των σχεδίων του μάνγκα.
7. Τα όρια ΕΙΝΑΙ θολά, αλλά αλλάζει τελείως το θέμα μπαίνουν τα χρήματα στη μέση. Η λέξη fanart (φάναρτ) σημαίνει κάτι σχεδιασμένο από οπαδούς της σειράς (γι'αυτό έχει το ίδιο στυλ με τη σειρά) για οπαδούς της σειράς (που περιμένουν να δουν το στυλ αυτό που αγαπούν).
8 Άσε που π.χ. εμένα μου αρέσουν πάντα κάποια στοιχεία από εικόνες της σειράς αλλά επειδή είμαι τελειομανής συνήθως βρίσκω άλλα 1000 σημεία που δε μ ου αρέσουν. Το κολάζ είναι το χόμπυ μου και κανένας νόμος δεν το απαγορεύει αυτό. Ακόμα και στη φωτό του Ιταλού που έκανες ποστ φαίνεται το κολάζ και οχι η καθαρή αντιγραφή. Επομένως τα όρια όπως είπαμε είναι ΠΟΛΥ ΘΟΛΑ.
King Syaoran
King Syaoran
Admin
Admin

Number of posts : 1244
Age : 37
Location : Ελλάδα,Κοζάνη
Registration date : 2008-12-14

http://www.sailormoon.gr

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by vanakita Mon Nov 25, 2013 2:39 pm

Δεν είπα πουθενά οτι η Ιταλική εταιρία δεν είχε δικαιώματα, δεν είπα πουθενά οτι είναι κάτι εύκολο, δεν είπα πουθενα οτι έχω πρόβλημα με κάθε fanart που υπάρχει.
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι είναι άλλο πράγμα είναι να εμπνέεσαι απο ένα στυλ και να αναπτύσσεις ένα παρόμοιο και άλλο να αντιγράφεις καρμπόν έτοιμες εικόνες χωρις να αναφέρεις τον δημιουργο διότι "τα ευκόλως ευνοούμενα παραλείπονται".

πχ Θεωρώ αυτά τα δύο fanart πολύ καλύτερα
Spoiler:
'
Από αυτά
Spoiler:
Η κοπέλα που σχεδίασε τα δύο πρώτα είναι σαφώς εμπνευσμένη απο το official art όμως βαζει και την δική της πινελιά και κάνει την τέχνη της να ξεχωρίσει
Τα αλλα δεν λέω, είναι καλοφτιαγμένα, αλλά
Spoiler:
και το γεγονός οτι το ένα απο τα δύο ήταν commission τα βάζει σε χειρότερη θέση, τουλάχιστον για εμένα.

Μην ξεχνάτε οτι είμαστε στο ιντερνετ, και αυτό μπορεί να γίνει πολύ βάναυσο χωρίς να το καταλάβουμε. Υπάρχουν trolls και bullies της "ομάδας" των anti-trace που όποτε δουν κάποιον να φτιάχνει τέχνη καρμπόν τον χτυπάνε ανελέητα με spam και flaming, και πιστέψτε με, δεν είναι καθόλου καλή εμπειρία. Ο καλλιτέχνης είτε καταλήγει να αποσύρεται είτε προσπαθεί να πείσει τους fan του να μην ασχολούνται με τα trolls διότι κάνουν την κατάσταση χειρότερη.
Γι' αυτό θεωρώ οτι ο Marco Albiero είναι κακό παράδειγμα.


Last edited by vanakita on Mon Nov 25, 2013 3:37 pm; edited 1 time in total
vanakita
vanakita
Moonlight Knight
Moonlight Knight

Number of posts : 114
Age : 34
Location : PcHarddrive
Registration date : 2012-11-19

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by King Syaoran Mon Nov 25, 2013 3:06 pm

Αντιγραφή δεν το λες. Ειδικά που το παιδί πήρε τα απαίσια σχέδια της Ναόκο και τα μετέτρεψε σε στυλ άνιμε.
Δεν είναι τυχαίο που τα 2 μεγαλύτερα προγράμματα σον κόσμο corel και photoshop έχουν ως 1 από τις βασικότερες λειτουργίες τους το tracing.
Αν η σχεδίαση με κουκίδες ήταν παράνομη λες να άφηναν αυτές τις εταιρίες να έχουν προγράμματα που κατ'εξοχήν κλέβουν; Κάτι δεν κολάει.
Παρεπιπτόντως ποτέ δε μου άρεσε η Ικούκο Ίτο ως βασική σχεδιάστρια της σειράς.
Στην 1η σεζόν έκανε μόνο κάτι ψιλά στο επεισόδιο 6 και στη ΣΤΑΡΣ που έχει τα καλύερα σχέδια εξαφανίστηκε τελείως. Δηλαδή η Σέιλορ Μουν που έχει την ίδια πόζα με άλλη καρφίτσα και ρούχα σε Classic k Stars στην Stars το λες tracing της Classic; Δηλαδή οι σχεδιαστές της ΤΟΕΙ στην τελευταία σεζόν έκλεψαν το σχέδιο από την 1η; Δε νομίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά; Και ότι τα όρια είναι πολύ πιο θολά απ'ό,τι νομίζουμε;
ΜΙΑ φοβερή διαφορά είναι το αν παίρνει κάποιος χρήματα ή όχι. Και είναι το μόνο διακριτό σημείο που μπορείς να βρεις.
Το βασικό είναι κατά πόσο απλά αντιγράφεις αυτό που βλέπεις ή το χρησιμοποιείς για να το εξελίξεις.
Στην περίπτωση του Ιταλού πήρε την εικόνα του μάνγκα και την έκανε με το στυλ που του αρέσει.
King Syaoran
King Syaoran
Admin
Admin

Number of posts : 1244
Age : 37
Location : Ελλάδα,Κοζάνη
Registration date : 2008-12-14

http://www.sailormoon.gr

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by vanakita Mon Nov 25, 2013 3:34 pm

Διάβασες το ποστ μου ή απλα είδες τις αντιγραμένες εικόνες και θεωρησες οτι απλά μιλάω για αντιγραφη;

1) Το Photoshop και το Corel έχουν επιλογές tracing για ψηφιακό inking, το "καθαρισμα" του αρχικου σχεδιου ή σκίτσου στον υπολογιστη για την παραγωγη lineart για τον μετέπειτα χρωματισμό. Αν κάποιοι το χρησιμοποιούν για tracing έτοιμων εικόνων είναι δικό τους θεμα. Μην ρίχνεις το φταίξιμο στην Adobe και την Corel.
2) Από την στιγμή που ένα cel animation παράγεται σε μία εταιρία, θεωρείται stock footage, ανήκει στην εταιρία και έχει δικαίωμα να το χρησιμοποιήσει όπως θελήσει. Οπότε όχι, το γεγονός οτι πήραν κάποια cel από την Classic και τα τροποποίησαν για την stars, δεν είναι κλέψιμο.
3) Μπορει για σενα η οσο των δυνατον μεγαλύτερη τροποποίηση-εξελιξη να είναι αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία, κάποιοι άλλοι ομως δεν έχουν ίδια ιδεολογία. Όπως είπα και πριν, το ιντερνετ μπορεί να γίνει πολύ βαναυσο.
vanakita
vanakita
Moonlight Knight
Moonlight Knight

Number of posts : 114
Age : 34
Location : PcHarddrive
Registration date : 2012-11-19

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by King Syaoran Mon Nov 25, 2013 3:58 pm

Θα σε στεναχωρήσω αλλά πολλά από τα cels της σειράς ανήκουν στη συλλογή μου. Very HappyΌχι στην εταιρία. Όσο για τα 2 προγράμματα για κοίτα καλύτερα τις επιλογές που έχουν. Και σε τι χρησιμεύει το vector tool από τη βοήθεια. Αυτό ακριβώς λέει.
Το κολάζ είναι ωράιο πράγμα.
King Syaoran
King Syaoran
Admin
Admin

Number of posts : 1244
Age : 37
Location : Ελλάδα,Κοζάνη
Registration date : 2008-12-14

http://www.sailormoon.gr

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by vanakita Mon Nov 25, 2013 4:11 pm

Θες να πεις οτι η εταιρία παραγωγής χάνει κάθε δικαίωμα στα cel που παράγει απο την στιγμή που τα πουλάει;
Και αν θεωρείς ηθικά σωστό να αντιγράφεις το εργο κάποιου και να το πλασάρεις για δικό σου χωρις να αναφέρεις καν ποιος έκανε τις αρχικές εικόνες ή ποια στοιχεία χρησιμοποίησες, ειλικρινά απορώ γιατί μιλάμε.
vanakita
vanakita
Moonlight Knight
Moonlight Knight

Number of posts : 114
Age : 34
Location : PcHarddrive
Registration date : 2012-11-19

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by marianthie Mon Nov 25, 2013 5:16 pm

Επειδή παρακολουθησα τη συζήτηση ...
Καποια πράγματα για αντιγραφές και δικαιώματα είναι ανούσια στο χώρο του Internet.
Οι εταιρείες δεν τους νοιάζει αν αντιγραφεις εικόνες έχουν περισσότερο θέμα με τα βίντεο αλλά και πάλι το χάσανε το παιχνίδι.
Γι' αυτό το λόγο βγάζουν φιγούρες σειλορ μουν καλλυντικά, στο λιανικό εμπόριο στοχεύουν. Γι' αυτό έχουν βγάλει μέχρι ξυλάκια για φαγητό σέιλορ μουν. Ξεπούλησαν και τα cel σε όλους τους πορομένοντες φανς.
Χθες κατέβασα το Τhor 2.
Οπωσδήποτε μπορεί να σου κάνει μήνυση επειδή '' έκλεψες'' ή 'πρόσβαλες''. Θα σε βρούνε εκτός και αν μπαίνεις  από  ίντερνετ καφέ αλλά και πάλι οι εταιρείες έχουν να κάνουν με  εκατομμύρια ανθρώπους. Γιατί νομίζεις τα καινούργια τραγούδια βγαίνουν πλέον με τις εφημερίδες, και ΑΝ πουλήσουν.
Αnyway... Όλοι ξέρουμε ποιοι είναι οι δημιουργοί. Είτε έκανε κάτι καρμπον είτε χάλια εξαρτάται από το ταλέντο του καθένα και πόση γνώση έχει. Αυτά φαίνονται.
Δεν νοιάζει την ΤΟΕΙ για την αντιγραφή χαρακτήρων. Εδώ είχε βάλει στο σάιτ να στέλνουν οι φαν της δημιουργίες τους.
Η Ναόκο αντέγραψε μυθολογιες, έργα τέχνης και τα έβαλε στο μάνγκα της σέιλορ.
Δηλαδή αν ζωγραφίσω τη Μονα Λίζα θα με πιστεψουν πολλοί οτι είναι δικο μου.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο...
marianthie
marianthie
Royal Guard
Royal Guard

Number of posts : 972
Age : 36
Location : metamorphosy
Registration date : 2011-02-24

https://www.youtube.com/user/marianthie100no2?feature=guide

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by vanakita Mon Nov 25, 2013 8:07 pm

Oι εταιρίες μπορεί να μην νοιάζονται, αλλα τρίτοι στο ιντερνετ νοιάζονται και με το παραπάνω. Σε τέτοιο βαθμό που εκμεταλλεύονται την ανωνυμία που τους παρέχει το ιντερνετ και επιτίθενται ανελέητα.
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι το θεωρώ άσχημο διότι μπορεί να οδηγήσει σε μια δυσάρεστη ιντερνετική εμπειρία. Αυτοι οι τρίτοι που αναφέρω παραπάνω απο την στιγμη που δουν οτι κάτι είναι αντιγραμμένο δεν τους νοιαζει ούτε αν είναι ωραίο εμφανισιακά ούτε αν αυτος που το εφτιαξε είναι διασημος. Θα αρχίσουν το flaming χωρίς δεύτερη σκέψη.
vanakita
vanakita
Moonlight Knight
Moonlight Knight

Number of posts : 114
Age : 34
Location : PcHarddrive
Registration date : 2012-11-19

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by King Syaoran Tue Nov 26, 2013 12:09 am

Νομίζω ότι θα πρέπει να επέμβω ως admin γιατί η συζήτηση άρχισε να ξεφεύγει και χρειάστηκε να σουλουπώσω τα 2-3 τελευταία ποστς.
Έχουμε από τη μία τις φωτογραφίες που φτιάχνονται από οπαδούς της σειράς ή του κόμικ και θέλουν τα σχέδιά τους να θυμίζουν όσο γίνεται περισσότερο το 1 ή το άλλο εξελίσσοντας τα ανάλογα με το γούστο τους για να διασκεδάσουν οι φανς που είναι άκακοι.
Και 2, αυτούς που παίρνουν 1 σκέψη κάποιου σχεδιαστή και ζητούν λεφτά για 1 σχέδιο που εξέλιξαν οι οποίοι πρέπει να διωχτούν. Αυτό είναι το ζουμί και καλό θα είναι να μην κάνουμε "trolling", εκφοβισμό δηλαδή ο ένας στον άλλο.
King Syaoran
King Syaoran
Admin
Admin

Number of posts : 1244
Age : 37
Location : Ελλάδα,Κοζάνη
Registration date : 2008-12-14

http://www.sailormoon.gr

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by Queen Nehelenia Tue Nov 26, 2013 12:26 am

Haters υπάρχουν παντού. Εμείς να δεις τι έχουμε ακούσει για τα fandub μας. Από εκεί και πέρα, αν θες τους δίνεις σημασία. Αν τους δώσεις σημασία, θα συνεχίσουν γιατί γι αυτό ζουν. Αν τους γράψεις, σταματάνε και ψάχνουν να βρουν κανένα άλλο θύμα να βασανίσουν.
Δεν θα σταματήσεις να κάνεις αυτό που σου αρέσει επειδή υπάρχουν μ*** στο internet. Απλά μαθαίνεις να τους γράφεις. Γιατί στην ζωή έξω από το pc είναι πολύ περισσότεροι.
Που να παίξεις κανένα MMORPG θα αυτοκτονήσεις Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; 253468018
Πιστεύω πως έχουμε καταλάβει πολύ καλά τη θες να πεις και δεν θα έπρεπε να το τραβήξουμε το θέμα γιατί βλέπω πως αρχίσαμε να μαλώνουμε. Αν έχεις κάτι άλλο να προσθέσεις πάνω στο κύριο θέμα και που δεν θα έχει κάνει με "trolls και bullies" και αλλά συναφή, θα χαρούμε να το ακούσουμε. Αλλά ας μην βγαίνουμε άλλο εκτός θέματος.
Queen Nehelenia
Queen Nehelenia
Admin
Admin

Number of posts : 1200
Age : 38
Location : Kozani
Registration date : 2008-12-14

http://wingsofdestiny.net46.net

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by vanakita Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Επαιζα MMORPG για πολλά χρόνια και είμαι μια χαρα Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; 253468018
Πιστεύω οτι έχει γίνει αρκετά εμφανές το τι ήθελα να πω πάνω στο θέμα και δεν εχω να προσθέσω κάτι άλλο.
vanakita
vanakita
Moonlight Knight
Moonlight Knight

Number of posts : 114
Age : 34
Location : PcHarddrive
Registration date : 2012-11-19

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by Queen Nehelenia Tue Nov 26, 2013 1:08 am

Ωραία Smile
Queen Nehelenia
Queen Nehelenia
Admin
Admin

Number of posts : 1200
Age : 38
Location : Kozani
Registration date : 2008-12-14

http://wingsofdestiny.net46.net

Back to top Go down

Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας; Empty Re: Tracing/Reference posed art. Ποια η γνωμη σας;

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum